تلفن تماس : 09131994159
فیلر گیری موتور چیست؟

فیلر گیری موتور چیست؟

 

 

فیلر گیری یا فیلر زدن موتور یکی از اقدامات مهم برای کارکرد صحیح قطعات مختلف خودرو است. همانطور که می دانید فیلر ابزاری مکانیکی از جنس فلز می باشد که برای خودرو از آن استفاده ی زیادی می شود. اما آیا می دانید منظور از فیلر گیری موتور چیست، چه کاربردی دارد و چگونه باید انجام شود؟ هر چند بهتر است این کار را تعمیرکار و متخصص انجام دهد، اما در این مقاله از وبسایت مجید امداد، خودروبر در کرمان، به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت تا با نحوه ی انجام آن آشنا شوید.

 

فیلر گیری موتور چیست؟

 

فیلرگیری موتور یعنی چه؟

همه ی قطعات خودرو وظیفه ی مشخصی بر عهده دارند. اما برای اینکه هر کدام از آن ها وظیفه ی خود را به درستی انجام دهد و بر روی قطعه ی دیگر تاثیر نگذارد، باید مواردی رعایت شود. یکی از این موارد این است که فاصله ی این قطعات با یکدیگر متناسب باشد. در واقع باید هر قطعه با قطعات مجاور خود از یک میزان استاندارد لقی برخوردار باشد.

معمولا کارخانه ی سازنده ی هر خودرویی این موضوع را رعایت کرده و این لقی را تنظیم می کند. اما ممکن است پس از مدتی این تنظیمات از بین برود. بنابراین باید فیلر گیری انجام شود. فیلر گیری همان تنظیم لقی بین قطعات خودرو است که با استفاده از ابزار فیلر انجام می شود.

 

فیلر گیری چگونه انجام می شود؟

فیلر گیری را معمولا برای سوپاپ و میل سوپاپ انجام می دهند. روش و اندازه ی فیلر گیری بسته به نوع قرار گیری سوپاپ ها در هر پیشرانه متفاوت است. اما معمولا برای انجام آن میل لنگ را می چرخانند و سیلندر هایی که سوپاپ های آن در حالت قیچی قرار گرفته است را پیدا می کنند. سپس توسط قانون دور در دور و نزدیک در نزدیک، فیلرگیری را انجام می دهند.

قانون دور در دور و نزدیک در نزدیک به این صورت است که مثلا در یک موتور 4 سیلندر اگر سیلندر 4 قیچی کرد، سیلندر 1 را فیلر گیری می کنند و اگر سیلندر 2 قیچی کرد، روی سیلندر 3 فیلر گیری انجام می شود.

اما همانطور که گفتیم روش آن ممکن است در هر اتومبیلی متفاوت باشد. بنابراین حتما آن را به تعمیر کار بسپارید.

 

چه زمانی باید فیلر گیری کنیم؟

معمولا برای خودرو های صفر عمل فیلر گیری در کارخانه انجام می شود. اما بعد از آن فیلر گیری در دو زمان باید انجام گردد. یک بار در زمان تعمیر یا تعویض سوپاپ ها که بعد از آن باید فیلر زده شود. و همچنین بعد از هر 1000 کیلومتر باید فیلر بزنید.

 

 

 

 

 

یدک کش در کرمان

سرعت، تجربه، راحتی و اطمینان از مزیت های مجید امداد

 

امداد خودرو در کرمان

رفع نقص فنی خودرو در محل، مکانیک سیار، حمل خودرو تا تعمیرگاه در کرمان

 

 

خودروبر در کرمان

خودروبر ارزان در کرمان، شماره خودروبر کرمان، خودروبر مطمئن کرمان

 

حمل خودرو در کرمان

حمل خودروهای داخلی و خارجی و درون شهری و برون شهری