تلفن تماس : 09131994159
تفاوت ترمز دستی و پایی

تفاوت ترمز دستی و پایی

 

تمامی رانندگان هنگام رانندگی با دو ترمز سر و کار دارند. یکی ترمز اولیه یا همان ترمز پایی و دیگری ترمر دستی که به parking brake  معروف است. شاید این دو سیستم در نگاه اول مانند هم به نظر برسند، اما از لحاظ عملکرد تفاوت هایی با یکدیگر دارند. در این مقاله از وبسایت مجید امداد، یدک کش کرمان، به تفصیل این موضوع می پردازیم.

 

ترمز دستی

ترمز دستی ترجمه تحت الفظی Parking Brake است. با توجه به طرزکار ترمز دستی بهتر است این نوع ترمز، ترمز توقف و یا ترمز پارک نامگذاری شود. زیرا رانندگان از این نوع ترمز فقط هنگام توقف یا سرعت های پایین استفاده می کنند. اهرم ترمز دستی در سمت راست راننده و در کنار صندلی وی جاسازی شده است (در برخی از خودروها ترمز دستی به شکل یک دکمه برقی در کنار دسته دنده تعبیه شده است).

در انتهای بالایی اهرم ترمز دستی، ضامنی تعبیه شده است. زمانیکه اهرم را حرکت می دهیم، ضامن را باید به حالت فشرده نگه داریم. زمانی اهرم ترمز دستی در همان حالت باقی می ماند که اهرم ترمز دستی و همچنین ضامن آن را رها کنیم.

 اگر ضامن ترمز دستی را بدون ضامن بکشیم، لنت ها آسیب می بیند.
ترمز دستی به عوان ترمز ثانویه و ترمز پایی به عنوان ترمز اولیه یا ترمز سرویس شناخته می شود. یکی از تفاوت های اصلی بین ترمز دستی و ترمز پایی، مدار عملکرد آنها می باشد.
ترمز دستی عمدتا فقط کنترل چرخ های عقب را موجب می شود. (یعنی زمانیکه ترمز دستی در حالت کشیدن است چرخ های عقب ماشین قفل هستند و چرخهای جلویی آزاد هستند) اما قفل شدن تمام چرخ ها و ایست کامل خودرو، وظیفه ترمز پایی می باشد.

 

 

 

 

انواع ترمز دستی

ترمز دستی مکانیکی: این نوع ترمز ها به دو دسته اهرمی و پدالی تقسیم می شوند. برای فعال کردن آن‌ها راننده باید اهرم را به سمت بالا کشیده یا پدال را تا انتها فشار دهد. برای غیر فعال کردن آن نیز باید اهرم و پدال را رها کرد.

ترمز دستی برقی یا الکترونیکی: این ترمزها که به اختصار EPB یا E-Brake نیز نام دارند،  به منظور افزایش کیفیت و قابلیت‌های ترمز دستی طراحی و ابداع گردید. این نوع ترمز به صورت دکمه‌ای و پدالی تعبیه می‌شود. نوع عملکردشان باعث تفاوتشان می باشد. دکمه‌ ترمز دستی برقی معمولا کنار اهرم دنده قرار می گیرد اما گاهی نیز زیر فرمان جاسازی شده است.

امید وار هستم که با خواندن این مقاله، اطلاعاتی کافی درباره انواع ترمز های ماشین کسب کرده باشید.

 

 

 

 

 

 

 

یدک کش در کرمان

سرعت، تجربه، راحتی و اطمینان از مزیت های مجید امداد

 

امداد خودرو در کرمان

رفع نقص فنی خودرو در محل، مکانیک سیار، حمل خودرو تا تعمیرگاه در کرمان

 

 

خودروبر در کرمان

09131994159

خودروبر ارزان در کرمان، شماره خودروبر کرمان، خودروبر مطمئن کرمان

 

حمل خودرو در کرمان

حمل خودروهای داخلی و خارجی و درون شهری و برون شهری