تلفن تماس : 09131994159
عملکرد دنده خودرو

عملکرد دنده خودرو

 

اگر به عنوان یک راننده تازه کار، مدت کوتاهی است که رانندگی را شروع کر ده اید و با عملکرد دنده خودرو آشنا نیستید، در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع دنده و عملکرد آن آشنا کنیم. پس این مطلب از وبسایت مجید امداد، یدک کش کرمان، را از دست ندهید تا در مدت کوتاهی به راننده ای ماهر و حرفه ای تبدیل شوید.

در ابتدا باید بدانید سیستم دنده خودرو بر دو پایه گیربکس دستی و منوماتیک تولید می شود. دانستن اصول کار با این دو سیستم کاملا متفاوت است. بالا بردن دانش درباره اجزای خودرو به شما کمک می کند تا درک بهتری از ماشین پیدا کنید و مهارت خود را در رانندگی بالا ببرید.

 

زمان مناسب تعویض دنده

برای اینکه درک بهتری از زمان تعویض دنده داشته باشید، با مثالی این بخش را آغاز می کنیم: اگر تا به حال دوچرخه دنده ای سوار شده باشید، می دانید که در صورت بستن زنجیر چرخ در خورشیدی بزرگ چرخ عقب، رکاب زدن دوچرخه به آسانی انجام می شود اما سرعت دوچرخه چندان افزایش نمی یابد و با سرعت ثابت به حرکت ادامه می دهد. در صورت تند رکاب زدن هم، سرعت دوچرخه افزایش نمی یابد بلکه هرز رکاب می زنید. این مثال تشبیه جالبی از دنده یک خودرو است. هنگامی که با دنده یک خودرو در حال حرکت هستید، گاز می دهید شتاب خودرو کم کم افزایش می یابد.. اما سپس ثابت باقی مانده و گاز دادن زیاد سبب می شود تنها دور موتور بالا برود و صدایی زوزه مانند از خودرو شنیده می شود. این کار سبب آسیب رساندن به موتور خودرو می شود .

 

 

 

 

جهت بالا بردن عمر قطعات موتور و گیربکس همچنین بهینه کردن مصرف سوخت، باید از زمان تعویض دنده ها نسبت به سرعت خودرو آگاهی داشته باشیم. زمان تعویض دنده ها نسبت به سرعت خودرو به شرح زیر است:

از 0تا 25کیلومتر در ساعت دنده 1

از 25 کیلومتر تا50کیلومتر در ساعت دنده 2

از 50 کیلومتر تا 75کیلومتر در ساعت دنده 3

از 75 کیلومتر تا105 کیلومتر در ساعت دنده 4

از 105 کیلومتر به بالا دنده 5

 

تعویض و سبک کردن دنده

به یاد داشته باشید: تغییر دنده یک به دو، بسیار سهل تر از تعویض به دنده های سنگین تر می باشد. تنها کافی است به وسیله بازی با پدال گاز دور موتور را برای دنده بعدی آماده کرده و دنده ها را در حداکثر دامنه نیرویی خود تعویض کنید.

 

انتخاب سرعت مناسب برای تعوض دنده

هنگامی که در حال حرکت با خودرو هستید و دور موتور به 3000 دور در دقیقه می رسد صدای موتور فول شده را می شنویم، موقع تعویض دنده شده است.برای کم کردن دنده می بایست از کیلومترشمار استفاده کرد .

 

 

یدک کش در کرمان

سرعت، تجربه، راحتی و اطمینان از مزیت های مجید امداد

 

امداد خودرو در کرمان

رفع نقص فنی خودرو در محل، مکانیک سیار، حمل خودرو تا تعمیرگاه در کرمان

 

 

خودروبر در کرمان

09131994159

خودروبر ارزان در کرمان، شماره خودروبر کرمان، خودروبر مطمئن کرمان

 

حمل خودرو در کرمان

حمل خودروهای داخلی و خارجی و درون شهری و برون شهری