تلفن تماس : 09131994159
آشنایی با دیفرانسیل خودرو

آشنایی با دیفرانسیل خودرو

 

 

برای آشنایی با دیفرانسیل خودرو این مقاله از وبسایت مجید امداد، خودروبر در کرمان را مطالعه نمایید‌. دیفرانسیل یکی از اجزای مهم خودرو است که اصلی ترین وظیفه ی آن انتقال نیرو می باشد. در واقع دیفرانسیل خودرو باعث می شود که نیرو و قدرت موتور به طور مساوی بین چرخ ها تقسیم شده و آن ها را به حرکت در بیاورد. برای اینکه خودرو به درستی حرکت کند، باید سرعت حرکت چرخ ها متفاوت باشد، چرا که محل قرار گیری آن ها متفاوت است. اگر دیفراسیل نباشد، چرخ ها با سرعت یکسانی می چرخند و خودرو به سختی حرکت می کند. محل قرارگیری دیفراسیل بین دو چرخ عقب یا جلوی خودرو است که البته برخی خودرو ها در هر دو قسمت دیفرانسیل دارند.

 

آشنایی با دیفرانسیل خودرو

 

انواع دیفرانسیل خودرو

دیفرانسیل ها انواع مختلفی دارند که در این بخش به معرفی 4 نوع از پر کاربردترین آن ها می پردازیم.

  • دیفرانسیل باز: متداول ترین نوع دیفرانسیل ها، دیفرانسیل باز است که در آن چرخ های خودرو تعداد دور های مختلفی را داخل یک پیچ می زنند.
  • دیفرانسیل قفل شونده: در این نوع دیفرانسیل محور دارای کشش و محور فاقد کشش، دورهای یکسانی را دریافت می کنند.
  • دیفرانسیل لغزش محدود: معمولا از دیفرانسیل های با لغزش محدود بیشتر در خودروهای مسابقه ای استفاده می شود، چرا که راننده می تواند قفل دیفرانسیل را کنترل کرده و کاهش و افزایش سرعت را تنظیم کند.
  • دیفرانسیل الکترونیکی: دیفرانسیل های الکترونیکی دقت زیادی داشته و میزان قفل شدن محور ها را در یک هزارم ثانیه مشخص می کنند.

 

مشکلات رایج دیفرانسیل خودرو

دیفرانسیل نیز مانند دیگر قطعات خودرو ممکن است دچار مشکلاتی شود که در این بخش به بررسی آن ها می پردازیم:

  • صدا دادن دیفرانسیل: هنگامی که مواردی از جمله لقی زیاد بین کرانویل و پنیون و یا ساییده شدن آن ها و همچنین شکستن یا خراب شدن بلبرینگ ها وجود داشته باشد، موجب صدا کردن دیفرانسیل می شود.
  • گرم شدن دیفرانسیل: گرم شدن دیفرانسیل به دلایلی از جمله کمبود و یا عدم وجود واسکازین، سفت بسته شدن کرانویل یا پنیون و وجود گ فتگی در هواکش دیفرانسیل رخ می دهد.
  • صدا دادن دیفرانسیل هنگام دور زدن: خرابی دنده ها، خرابی واشر های کنار دنده ها، سفت بودن دنده های هرزگرد، سفت بودن دنده های سر پولوس موجب صدا دادن دیفرانسیل در دور زدن ها می شود.
  • گرفتگی هواکش دیفرانسیل: وقتی چرخ ها روغن زدگی داشته باشند، دیفرانسیل گرم شود و کاسه نمد ها خراب باشند، راه هواکش گرفته می شود.
  • صدای ضربه در دیفرانسیل: هنگامی که قطعات دیفرانسیل ساییدگی دارد و یا بلبرینگ های هوزینگ خراب است، صدای ضربه از دیفرانسیل شنیده می شود.

 

 

 

 

 

یدک کش در کرمان

سرعت، تجربه، راحتی و اطمینان از مزیت های مجید امداد

 

امداد خودرو در کرمان

رفع نقص فنی خودرو در محل، مکانیک سیار، حمل خودرو تا تعمیرگاه در کرمان

 

 

خودروبر در کرمان

خودروبر ارزان در کرمان، شماره خودروبر کرمان، خودروبر مطمئن کرمان

 

حمل خودرو در کرمان

حمل خودروهای داخلی و خارجی و درون شهری و برون شهری