تلفن تماس : 09131994159
آشنایی با انواع روغن موتور خودرو

آشنایی با انواع روغن موتور خودرو

 

 

یکی از مهم ترین و حیاتی ترین بخش های خودرو موتور آن است. موتور خودرو باید مرتبا توسط روغن موتور تجهیز شود تا بتواند به خوبی وظایف خود را انجام دهد. اگر موتور خودرو روغن خالی کند و یا هر مشکل دیگری برای آن به وجود بیاید، بر نحوه ی عملکرد خودرو تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین باید به خوبی با روغن موتور و انواع آن آشنایی داشته باشید تا بتوانید روغن موتور مناسب خودروی خود را تهیه نمایید. در این مطلب از وبسایت مجید امداد، یدک کش در کرمان به بررسی این موضوع یعنی آشنایی با انواع روغن موتور خودرو خواهیم پرداخت.

 

آشنایی با انواع روغن موتور خودرو

 

روغن موتور خودرو چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم روغن موتور خودرو را به صورت تخصصی تر بررسی کنیم، ابتدا باید بدانیم روغن موتور چیست؟ روغن موتور همان طور که از نامش پیداست، ترکیباتی از روغن و افزدونی های دیگر است که درون موتور خودرو قرار می گیرد و به موتور خودرو کمک می کند تا وظایفش را انجام دهد. در واقع روغن برای موتور همانند خون برای رگ هاست. علاوه بر این روغن موتور برای حفاظت از موتور خودرو نیز به کار می رود.

 

وظایف روغن موتور خودرو چیست؟

همان طور که گفتیم مهم ترین وظیفه ی روغن موتور خودرو کمک به موتور برای انجام وظایفش و همچنین محافظت از آن است. اما وظایف دیگری نیز متوجه روغن موتور خودرو می باشد که به شرح زیر است:

  • روان سازی جهت کاهش اصطکاک بین قطعات
  • به حداقل رساندن آسیب های احتمالی به قطعات
  • خنک کردن قطعات موتور
  • کاهش حرارت و گرما از چرخه احتراق
  • آب بندی فضای خالی بین پیستون و سیلندر
  • جذب قطعات و ذرات ناخواسته
  • به حداقل رساندن زنگ زدگی فلزات

 

انواع روغن موتور خودرو

حال که با روغن موتور و وظایف آن آشنا شدیم، به بررسی انواع روغن موتور خواهیم پرداخت. روغن موتور را به سه دسته تقسیم بندی می کنند که عبارتند از:

  • روغن موتور مینرال: روغن موتور مینرال که به ارگانیک یا معمولی نیز معروف است، بر پایه ی نفت خام تولید می شود و رایج ترین نوع روغن موتوری است که در خودروها استفاده می شود.
  • روغن موتور سنتتیک: روغن موتور سنتتیک توسط ترکیبات شیمیایی یا پولیمراسیون هیدروکربن ها به دست می آید و اخیرا استفاده از آن به دلیل مزایایی که نسبت به روغن موتور مینرال دارد، رواج پیدا کرده است.
  • روغن موتور نیمه سنتتیک: روغن موتور نیمه سنتتیک از ترکیب روغن موتور مینرال و سنتتیک ساخته می شود. این روغن موتور از روغن موتور مینرال بهتر است ولی نسبت به روغن موتور سنتتیک پایین تر است.

 

 

 

 

 

 

 

یدک کش در کرمان

سرعت، تجربه، راحتی و اطمینان از مزیت های مجید امداد

 

امداد خودرو در کرمان

رفع نقص فنی خودرو در محل، مکانیک سیار، حمل خودرو تا تعمیرگاه در کرمان

 

 

خودروبر در کرمان

09131994159

خودروبر ارزان در کرمان، شماره خودروبر کرمان، خودروبر مطمئن کرمان

 

حمل خودرو در کرمان

حمل خودروهای داخلی و خارجی و درون شهری و برون شهری